Wielkanocne warsztaty w Skansenie w Ciechanowcu

3 marca 2019 | Aktywizacja i Integracja

Wielkanocne warsztaty

W ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”, w dniu 21 marca br. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zorganizowaliśmy wielkanocne warsztaty rękodzielnicze pn. „Pisanki batikowe”. Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum. Starszy kustosz p. Stanisław Kryński i jednocześnie kierownik działu oświatowo-promocyjnego Muzeum opowiadał o powstaniu skansenu i jego założycielu Kazimierzu Uszyńskim. Muzeum w Ciechanowcu powstało w 1962 r. Posiada ponad czterdzieści zabytkowych obiektów drewnianych, z okresu od XVIII do początku XX wieku oraz szereg wystaw etnograficznych. W Muzeum na szczególną uwagę zasługuje jedyna w Polsce kolekcja pisanek ze zbiorami liczącymi 2.203 okazy z całego świata. W kolekcji są pisanki malowane, „pisane” woskiem, oklejane kolorowym papierem i kolorową włóczką, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Są pisanki z drewna lipowego, wykuwane, ażurowe oraz wykonane maszyną dentystyczną.

Podczas zwiedzania Muzeum poznaliśmy obrzędy i zwyczaje społeczności wiejskiej oraz tradycje zdobienia pisanek. W kulturze ludowej jajo miało szczególne znaczenie. Symbolizowało życie, płodność i urodzaj. Pełniło też ważne funkcje w obrzędowości zwłaszcza wiosennej oraz poświęconej zmarłym i lecznictwie.

W tajniki zdobienia pisanek wielkanocnych metodą batikową wprowadziła nas twórczyni ludowa, pisankarka p. Helena Hodun z Mielnika. Z ogromnym zaangażowaniem wyjaśniała, podpowiadała i pomagała uczestnikom warsztatów, jak najlepiej wykonać pisankę oraz zachęcała do tworzenia własnych oryginalnych wzorów. Zdobienie jaj techniką batikową polega na nakładaniu na skorupkę jaja za pomocą „pisaka” rozgrzanego wosku pszczelego, tworząc w ten sposób wzór. Następnie, pokrytą woskiem pisankę barwi się w specjalnych farbach, osusza i ponownie nakłada woskowy wzór. Czynność tę powtarza się w zależności od ilości zastosowanych kolorów. Ostatnim etapem jest pozbycie się wosku. Można to zrobić na dwa sposoby: podgrzewając jajo nad płomieniem świecy i przecierając je ściereczką, bądź wkładając na kilka minut do gotującej wody.

Wielkanocne warsztaty były niezwykłą okazją powrotu wspomnieniami do lat dzieciństwa, kiedy to wspólnie z mamą i babcią malowało się wielkanocne pisanki. Te, które powstały podczas spotkania posiadają ciekawe, fantazyjne wzory i zapewne będą przepiękną ozdobą świątecznego stołu.

Podobne artykuły w kategorii Aktywizacja i Integracja
Skip to content