Wizyta studyjna na obszarze LGD „Zaścianek Mazowsza

6 czerwca 2023 | Aktualności, Projekty współpracy

W związku z realizacją projektu współpracy pn. „Partnerstwo na rzecz promocji tradycji i innowacji w rozwoju lokalnym”dniach 24-26 maja br. uczestniczyliśmy w wizycie studyjnej, która odbyła się na obszarze LGD „Zaścianek Mazowsza”. Uczestnikami wizyty byli mieszkańcy obszaru LGD „ZIELONE SIOŁO” oraz LGD „Radviliškio lyderis” z Litwy – partnerów projektu.

Celem wizyty było przybliżenie uczestnikom dobrych praktyk zrealizowanych ze środków pozyskanych za pośrednictwem LGD „Zaścianek Mazowsza”, prezentacja walorów obszaru, wymiana doświadczeń i wiedzy, a także aktywizacja społeczności lokalnych.

W środę 24 maja br. w godzinach popołudniowych spotkaliśmy się w Centrum Kultury w Troszynie, w którym zaprezentowano „izbę szlachecką” zrealizowaną w ramach „Małych projektów” PROW 2007-2013 oraz wysłuchaliśmy występu Zespołu ludowego „Przekrój”. Następnie udaliśmy się na spacer po Troszynie, podczas którego zwiedziliśmy kamienny kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła oraz troszyński rynek z nowoczesnym amfiteatrem. Na zakończenie w Przychodni Lekarza Rodzinnego w Czerwinie, chętni uczestnicy mogli skorzystać z zabiegu krioterapii. Komora do krioterapii powstał dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach rozwijania działalności gospodarczej.

Drugi dzień wizyty rozpoczęliśmy od zwiedzania pięknie odrestaurowanego, zabytkowego Pałacu w Brzeźnie, który stylem nawiązuje do Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach. Prezentacji obiektu dokonali sami właściciele Państwo Marta i Henryk Runowscy. W Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, podczas których piekliśmy ciasteczka z miodem oraz wykonaliśmy kartki pocztowe, a także świece z wosku pszczelego. Odbyła się również degustacja tradycyjnych potraw, w tym staropolskiej drożdżówki czyli „łopaciaka”. W Urzędzie Gminy w Rzekuniu obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą projektów zrealizowanych i sfinansowanych ze środków unijnych oraz projektów, które w najbliższym czasie zaplanowano w Gminie. Odwiedziliśmy wybudowany w technologii budynku pasywnego Samorządowy Żłobek w Rzekuniu, gdzie opiekę znalazło 75 maluchów. Warto dodać, że placówka znalazła się wśród najlepszych, edukacyjnych projektów z całej Europy w konkursie „Innowacje w Polityce 2020”. Jako przykład projektu zrealizowanego w ramach premii na podejmowanie działalności gospodarczej obejrzeliśmy zakład stolarski DREW-MASTER w Rzekuniu oraz Zakład Przetwórstwa Spożywczego EKO-Kuchnia w miejscowości Rębisze-Kolonia, w którym smakowaliśmy pierogów z różnego rodzaju farszem.

Ostatniego dnia wizyty zwiedziliśmy barokowy Kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy
w Czerwinie, w którym umieszczono marmurowy nagrobek Jakuba Grodzickiego – właściciela Czerwina. Jako przykład projektu związanego z infrastrukturą społeczną zaprezentowano nam wyremontowany Plac przed Urzędem Gminy z nowymi chodnikami i miejscami parkingowymi. Na zakończenie byliśmy z wizytą w świetlicy wiejskiej w Malinowie, w której członkinie KGW Malinowo przygotowały smaczne słodkości.

Podobne artykuły w kategorii Aktualności | Projekty współpracy
Skip to content