Spotkanie z Panem dr Mirosławem Angielczykiem w Broku

22 maja 2018 | Aktywizacja i Integracja

W dniu 10 maja br. w Pensjonacie „Nadrzecze” w Broku, rolnicy, właściciele gospodarstw agroturystycznych i osoby indywidualne zainteresowani uprawą roślin zielarskich, uczestniczyli w spotkaniu informacyjnym z Panem dr Mirosławem Angielczykiem właścicielem firmy „Dary Natury” i Gospodarstwa „Ziołowy Zakątek” w Korycinach. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Urszula Sycewicz odpowiedzialna w „Darach Natury” za skup surowca.

„Dary Natury” są Firmą, która od 28 lat zajmuje się uprawą ziół, ich zbiorem, suszeniem, przetwarzaniem i konfekcjonowaniem. Obok surowców zebranych z własnych upraw oraz ze stanu naturalnego Firma od lat współpracuje z gospodarstwami rolnymi, ekologicznymi i osobami indywidualnymi, skupując i wykorzystując plony pozyskane z upraw zielarskich i stanu naturalnego.

Podczas spotkania Pan Angielczyk przybliżył uczestnikom podstawowe gatunki ziół uprawnych. Surowcem zielarskim są bowiem nie tylko suszone liście, ale także bulwy, korzenie, kwiaty i kwiatostany, kłącza, nasiona, owoce i cebule. Omówił wymagania glebowe
i klimatyczne, zasady pielęgnacji, zbioru, suszenia i możliwości ich sprzedaży. Przedstawił wykaz skupowanych surowców wraz z cennikiem. Zaznaczył, że uprawa ziół może być istotnym źródłem dochodu i szansą rozwoju gospodarstwa. Firma pomaga i doradza w jaki sposób założyć uprawę, zapewnia materiał siewny, systematycznie szkoli.

Uczestnicy spotkania poruszyli wiele tematów związanych z uprawą i sprzedażą ziół. Zadawali pytania, dzielili się swoimi wątpliwościami. Dyskusja wyłoniła kilka najistotniejszych zagadnień:

– uprawa kolendry, kminku, ostropestu, lnu prowadzona jest w sposób zbliżony do uprawy zbożowej,

– w ekologicznych uprawach zielarskich nie wolno stosować środków chemicznych do likwidacji chwastów,

– zaletą uprawy roślin zielarskich jest możliwość wykorzystania ubogich gleb.

Kolejnym etapem w celu nawiązania współpracy z „Darami Natury” w zakresie uprawy i dostawy ziół będzie spotkanie z Panem dr Mirosławem Angielczykiem w indywidualnym gospodarstwie.

Podobne artykuły w kategorii Aktywizacja i Integracja
Skip to content