Spotkanie wigilijne w LGD „ZIELONE SIOŁO”

21 grudnia 2017 | Aktywizacja i Integracja

Po raz kolejny, w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze, w dniu 19 grudnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego, odbyło się spotkanie wigilijne członków Lokalnej Grupy Działania „ZIELONE SIOŁO” i organizacji pozarządowych z obszaru działania naszego Stowarzyszenia.

Przybyłych gości powitała Prezes Zarządu p. Adriana Rukat, która podsumowała tegoroczną działalność naszego Stowarzyszenia na rzecz aktywizacji obszarów wiejskich i wdrażania LEADER na obszarze funkcjonowania LGD. W 2017 roku zrealizowaliśmy zadania związane z wdrażaniem Lokalnej Strategii Rozwoju, w tym ogłaszaniem naborów na wsparcie dla przedsiębiorców rozpoczynających i rozwijających działalność gospodarczą oraz na rozwój infrastruktury społecznej i drogowej. Wartość zadań przekazanych do dofinansowania, które są w trakcie realizacji przez beneficjentów lub w trakcie oceny przez instytucje wdrażające to ok. 2 mln 34 tys. zł. W tej kwocie ponad półtora miliona złotych to środki na infrastrukturę drogową i społeczną w gminach i powiecie.

W ramach aktywizacji mieszkańców obszaru LGD „ZIELONE SIOŁO” uczestniczyliśmy w Dożynkach i imprezach plenerowych organizowanych przez Gminy i Powiat, przeprowadziliśmy szkolenia o zasadach i możliwościach ubiegania się o dofinansowanie za pośrednictwem LGD, braliśmy udział w konkursach takich jak: „Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego”, „Skarby Europy zaklęte w szkle”, „EkoLeader LGD”. Ten rok poświęciliśmy także na przygotowanie krajowego projektu współpracy. We wrześniu złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego wniosek na jego realizację.

Na zakończenie Prezes złożyła gościom życzenia zdrowia, pomyślności i sukcesów w nadchodzącym 2018 roku. Podziękowała członkom Stowarzyszenia i podmiotom obsługujących bieżącą działalność LGD za dobrze układającą się współpracę. Szczególne słowa podziękowania skierowała do przedstawicieli samorządów gminnych i powiatowego za okazaną pomoc.

Świąteczne i noworoczne życzenia złożył również Starosta Ostrowski p. Zbigniew Kamiński. Życzył wszystkim  wytrwałości w dążeniu do celu jak i osobistych sukcesów. Wyraził nadzieję, że tegoroczne święta będą czasem ciepła i spokoju oraz odpoczynku w rodzinnym gronie. W związku z mijającym w przyszłym roku 10-leciem działalności LGD „ZIELONE SIOŁO” przypomniał początki zawiązania się Stowarzyszenia.

Ks. Marcin Mielnicki Wikariusz Parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej odczytał fragment Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Bożej Dzieciny i udzielił zebranym świątecznego błogosławieństwa. Po wspólnym odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy” uczestnicy spotkania przełamując się opłatkiem złożyli sobie nawzajem życzenia świąteczne i noworoczne.

Podczas spotkania przeprowadziliśmy Konkurs Kulinarny Tradycyjnych Potraw Wigilijnych, którego celem była m.in. prezentacja kuchni lokalnej, poznawanie i kultywowanie kulinarnych tradycji bożonarodzeniowych oraz aktywizacja społeczności zamieszkującej na obszarze LGD „ZIELONE SIOŁO”. Uczestnicy spotkania oceniając potrawy konkursowe kierowali się smakiem i estetyką potrawy, związkiem z tradycją Świąt Bożego Narodzenia, a także sposobem podania potrawy. W kategorii: rybna i warzywna potrawa wigilijna I miejsce zdobył Filet z karpia w sosie chrzanowym przygotowany przez Pana Andrzeja Sosińskiego z miejscowości Ołtarze Gołacze, II miejsce zajął Karp co pływał a teraz się rozpływa, co miał ości a teraz uśmiecha się do gości przyrządzony przez Panie ze Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej, III zdobył Kulebiak upieczony przez Członkinie Klubu Nowoczesnej Gospodyni w Zarębach Warchołach. W kategorii: wigilijna potrawa na słodko (w tym ciasta i inne wypieki) I miejsce otrzymał Dojrzewający piernik przygotowany przez Panie z  Koła Gospodyń Wiejskich w Komorowie, II nagrodę zdobył Makowiec wigilijna gwiazda upieczony przez Panie ze Stowarzyszenia Ugniewo Razem, natomiast III zajął Piernik ze śliwką wykonany przez Panią Anitę Mierzejewską z Wiśniewa. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe przydatne w gospodarstwie domowym.

Podobne artykuły w kategorii Aktywizacja i Integracja
Skip to content