Druga wizyta studyjna u partnera litewskiego LGD „Radwiliszki”

21 marca 2023 | Aktualności, Międzynarodowe projekty współpracy

W czwartkowe popołudnie wróciliśmy do Polski pełni wrażeń i dobrych wspomnień. Celem wyjazdu studyjnego było zapoznanie mieszkańców partnerskich LGD – „ZIELONE SIOŁO” i „Zaścianek Mazowsza” z projektami zrealizowanymi na terenie Litwy na obszarze LGD „Radwiliszki”.

Środę 15 marca 2023 r., rozpoczęliśmy projektami społeczności wiejskiej Kutiszkju z zakresu infrastruktury rekreacyjnej oraz przedsiębiorczości społecznej. Zakup drukarskich ploterów pozwala organizacji na świadczenie usług wykonywania nadruków promocyjnych na różnego rodzaju przedmiotach i materiałach jak: długopisy, kamień, tkanina czy skóra.

Niezwykle ciekawym przedsięwzięciem była wytwórnia owoców i warzyw liofilizowanych prowadzona przez społeczność wsi Pakalniszju. Z pozyskanego dofinansowania unijnego zakupiono urządzenia
do zamrażania i suszenia owoców. Liofilizowane produkty to smaczna i niskokaloryczna przekąska.

Stworzenie bazy materialnej dla centrum Usług Szadowa to projekt nastawiony na troskę o krajobraz i otoczenie. Celem projektu jest świadczenie usług dla lokalnych samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców. Środki finansowe pozyskane za pośrednictwem LGD „Radwiliszki zakupiono maszyny i osprzęt do koszenia, równania podłoży, rewitalizacji terenów zielonych, remontu i bieżącego utrzymania lokalnych dróg.

W miejscowości Minaiciu, powitali nas jadłem i napitkiem lokalni mieszkańcy kultywujący pamięć
o partyzantach, działających tutaj w latach 1945 – 1949. Zwiedziliśmy zrewitalizowany podziemny schron z czasów konspiracyjnej działalności żołnierzy, którzy stawiali opór sowieckiej władzy po zakończeniu II wojny światowej. To ważne dla Litwy Miejsce obchodów świąt państwowych i edukacji historycznej.

Obiadem przyjęli nas mieszkańcy społeczności Minaiciai, którzy w ramach projektu „Sąsiedzi” świadczą usługi cateringowe przede wszystkim dla seniorów. Przygotowują pełnowartościowe posiłki obiadowe z dostawą do domów dla osób starszych. Dodatkową usługą są wyroby cukiernicze – tory i desery na różne imprezy okolicznościowe.

Centrum Kształcenia Obywatelskiego – to projekt społeczności Menaiciu, nastawiony na organizację czasu wolnego dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, edukację historyczna, przyrodnicza i różnego rodzaju warsztaty. Za pozyskane środki wyremontowano siedzibę organizacji, zakupiono sprzęt sportowy, turystyczny i rekreacyjny.

W miejscowości Imantas zaprezentowano nam siedzibę wspólnoty wiejskiej – wyremontowany ponad 100- letni dom, gdzie wypełnienie ścian na poddaszu wykonano ze słomy żytniej, gliny, wapna i ….. krowieńca. W pomieszczeniach budynku zgromadzono liczne rękodzieło i zabytkowe sprzęty gospodarskie. 

Zwiedzanie projektów zakończyliśmy w Centrum Bajkerów – Stowarzyszeniu Motocyklistów Baisogaly.

Pasjonaci motoryzacji z własnych środków  wykonali rewitalizacje ponad 100-letniego zabytkowego budynku. Dofinansowanie pozyskane za pośrednictwem LGD „Radwiliszki” pozwoliło na zakup wyposażenia i sprzętu do siedziby Bajkerów. W klimatycznej sali czekała na nas kolacja z degustacją litewskich potraw i przekąsek. W miłej, gościnnej atmosferze zakończyliśmy wizytę studyjną u litewskiego partnera w ramach międzynarodowego projektu „Partnerstwo na rzecz promocji tradycji i innowacji w rozwoju lokalnych”

Dziękujemy uczestnikom wyjazdu: mieszkańcom LGD „ZIELONE SIOŁO” oraz LGD „Zaścianek Mazowsza” za aktywny udział i cudowną atmosferę podczas wspólnego projektowego spotkania.

Podobne artykuły w kategorii Aktualności | Międzynarodowe projekty współpracy
Skip to content