Jarmarkiem „Nasze Dziedzictwo” w Wąsewie otworzyliśmy realizację projektu współpracy

19 sierpnia 2022 | Aktualności, Międzynarodowe projekty współpracy, Projekty

W dniach 14-16 sierpnia br. rozpoczęliśmy realizację międzynarodowego projektu współpracy pn. „Partnerstwo na rzecz promocji tradycji i innowacji w rozwoju lokalnym”, realizowanego w partnerstwie z LGD “Radviliškio lyderis” z Litwy oraz LGD „Zaścianek Mazowsza” z Troszyna. W niedzielę w godzinach popołudniowych przywitaliśmy delegację z Litwy, którzy zamieszkali w Ośrodku Agroturystycznym BINDUGA w Broku. Po wspólnym obiedzie podczas przejażdżki bryczką po Broku Danuta Jabłonka Grabowska z Gospodarstwa Agroturystycznego DAJANA, przedstawiła historię Broku i jego turystyczne walory. Goście z Litwy mieli okazję obejrzeć wybudowany XV w. Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, zabytkowy budynek Ratusza, i jego estetyczne otoczenie, cmentarz żydowski oraz promenadę nad Bugiem z nową infrastrukturą dla miłośników turystyki kajakowej. Naszych partnerów z Litwy zachwyciło urokliwe położenie Broku i nadbużański krajobraz.

W świąteczny poniedziałek 15 sierpnia br. w Wąsewie odbyło się nasze wspólne projektowe przedsięwzięcie, które zorganizowaliśmy przy współpracy Gminy Wąsewo – Jarmark polsko-litewskich wyrobów i usług lokalnych „Nasze Dziedzictwo”. Po uroczystym nabożeństwie w Sanktuarium Matki Bożej Wąsewskiej, w którym uczestniczyliśmy wspólnie z partnerami projektu, Jarmark otworzyła p. Adriana Rukat Prezes LGD „ZIELONE SIOŁO”. Po przywitaniu gości i przedstawieniu partnerów projektu: Marzeny Jastrzębskiej Prezesa LGD „Zaścianek Mazowsza” oraz Romasa Kalvaitis Prezesa LGD “Radviliškio lyderis” zaprosiła uczestników do odwiedzenia stoisk Jarmarku.

Na skąpanych w słońcu stoiskach promocyjnych partnerów projektu z Polski i Litwy można było skosztować lokalnych przysmaków kulinarnych, w tym potraw wpisanych do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, a także nagrodzonych Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego, herbat ziołowych, ręcznie wykonanych słodyczy, miodów i smakołyków miodowych, obejrzeć prace lokalnych twórców ludowych m.in. wyroby z wełny, naczynia z gliny, kwiaty z papieru. Chętne osoby miały możliwość uczestniczyć w warsztatach przędzenia na kołowrotku oraz zrobienia kwiatów z bibuły. Odbył się również pokaz garncarski oraz technik toczenia przedmiotów na kole garncarskim. Niezwykłym urozmaiceniem dla przybyłych gości była prezentacja strojów ludowych Puszczy Białej obszaru LGD „ZIELONE SIOŁO”, strojów szlacheckich obszaru LGD „Zaścianek Mazowsza” oraz Litewskich strojów ludowych. Jarmarkom towarzyszyły występy zespołów ludowych tj. Zespół Pieśni
i Tańca „BezWianka” z obszaru działania LGD „ZIELONE SIOŁO” oraz partnerów projektu: Zespół Pieśni i Tańca „POLEKA” z Litwy i „Kapela Ludowa „Przekrój”z LGD „Zaścianek Mazowsza”, którzy swoim śpiewem i tańcem uatrakcyjniały czas zwiedzającym.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Wąsewo Rafałowi Kowalczykowi za organizacyjną pomoc oraz Marcie Wójcik Koordynatorowi XIII Dożynek Gminno-Parafialnych w Wąsewie za wsparcie.

Skip to content