Warsztaty z Lawendą w Zagrodzie edukacyjnej Sielski Dom i Ogród

13 października 2020 | Aktualności, Aktywizacja i Integracja

W związku z wpisaniem na Listę Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze produktów wytwarzanych w Zagrodzie edukacyjnej Sielski Dom i Ogród w Starej Złotorii z inicjatywy LGD „ZIELONE SIOŁO”, w dniu 11 października br. zorganizowaliśmy „Warsztaty z Lawendą”. Ze względu na panującą pandemię zajęcia odbyły się z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

Warsztaty rozpoczęły się spacerem po Sielskim Ogrodzie. Właścicielka Pani Anna Gawlik przybliżyła uczestniczkom wymagania dla uprawy lawendy, jej właściwości i zastosowanie. Zwiedziliśmy prawie stuletni Sielski Dom, w którym Pani Ania odtworzyła wnętrza domu mieszkalnego swoich dziadków z częściowo zachowanym oryginalnym wyposażeniem i wieloma pamiątkami rodzinnymi. Kolejną atrakcją była sala lekcyjna szkoły podstawowej, w której przez prawie 50 lat uczyli się mieszkańcy z okolicy Zarąb Kościelnych. Poznaliśmy historię zgromadzonych w domu mebli i przedmiotów, które kiedyś używano w wiejskich domostwach.

Część praktyczna Warsztatów polegała na prezentacji przygotowania syropu lawendowego, który jest znakomitym dodatkiem do deserów czy gorących napojów. Wpływa na lepszy sen i odprężenie oraz reguluje procesy trawienne. Przyrządzenie napoju okazało się być proste i mało czasochłonne, a jego walory smakowe – niepowtarzalne. Kawa z dodatkiem syropu lawendowego, której mieliśmy przyjemność spróbować jest wyjątkowo smaczna i aromatyczna.

Druga część warsztatów dotyczyła nauki plecenie wianka lawendowego oraz wykonania saszetki zapachowej. Do metalowej obręczy, za pomocą sznurka mocuje się  małe bukieciki suszonej lawendy. Efekt pracy okazał się imponujący i niezwykle urokliwy, a wianki będą doskonałą ozdobą w naszych domach. Z osypanych kwiatków wykonaliśmy woreczki zapachowe, które umieszczone w szafie odświeżą ubrania i odstraszą owady.

W takcie warsztatów towarzyszyła nam pyszna lawendowa lemoniada, lawendowe ciasteczka oraz pogadanki o uprawie roślin ogrodowych. Każda z Pań z przyjemnością dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Na zakończenie spotkania Prezes Zarządu p. Adriana Rukat wręczyła wszystkim uczestniczkom pamiątkowe dyplomy i pogratulowała pięknie wykonanych prac.

Wszystkim Paniom serdecznie dziękujemy za udział w Warsztatach.

Podobne artykuły w kategorii Aktualności | Aktywizacja i Integracja
Skip to content