Uczestniczyliśmy w młodzieżowych warsztatach na Litwie

30 sierpnia 2014 | Międzynarodowe projekty współpracy, Projekty

młodzieżowe warsztaty na litwie

W dniach 25 – 29 sierpnia 2014 r. uczestniczyliśmy w seminarium i warsztatach studyjnych dla przedstawicieli młodzieżowych organizacji pozarządowych, które odbyły się na Litwie. Był  to kolejny etap projektu współpracy pn. „Partnerstwo dla tradycji i innowacji w rozwoju lokalnym” realizowanego pomiędzy LGD „ZIELONE SIOŁO”, FPGLD „Ciuchcia Krasińskich” oraz Litewskim Stowarzyszeniem. W warsztatach uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie wraz z nauczycielem p. Anną Parys, zaś nad delegacją opiekę sprawował asystent koordynatora projektu współpracy p. Agnieszka Sołowińska.

Program pobytu na Litwie był bardzo interesujący i bogaty. Młodzież wzięła udział w licznych zajęciach i grach zapoznawczych, zwiedziła Wilno, Troki, Jonavę i Kowno oraz próbowała specjałów kuchni litewskiej.

W poniedziałek 25 sierpnia br. w godzinach popołudniowych dotarliśmy do celu. Zamieszkaliśmy w malowniczo położonym gospodarstwie agroturystycznym w miejscowości Skrebinų pod Jonavą. Po kolacji podczas zabaw zapoznawczych młodzież nawiązała kontakt ze swoimi rówieśnikami z Litwy. Opowiadała o swoich pasjach, marzeniach, o różnicach i podobieństwach między naszymi krajami.

We wtorek rano pojechaliśmy zwiedzać Jonavę. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Centrum Przedsiębiorczości i Informacji Turystycznej, gdzie Pani przewodnik przybliżyła nami historię tego miasta. Zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Janowskiej oraz starą pocztę konną
z 1833 r., która w latach swojej świetności obsługiwała przesyłki pocztowe, towarowe oraz przewozy konne. W Muzeum Regionalnym mogliśmy wysłuchać opowieści o dawnym życiu mieszkańców Jonavy, ich zwyczajach, świętach, strojach oraz tradycjach. Po obiedzie odbyliśmy wizytę w Starostwie Zeimius.

W środę zwiedzaliśmy Kowno, Troki i Wilno. W Kownie podziwialiśmy rynek na Starówce z XVI wiecznym ratuszem, Katedrę św. Piotra i Pawła – największą gotycką świątynię na Litwie oraz kowieński zamek, którego ruiny wciąż przyciągają uwagę jako symbol krzyżackiej przeszłości. W Trokach zachwyciliśmy się położonym między jeziorami zamkiem, wzniesionym na przełomie XIV–XV w. przez Wielkiego Księcia Litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Ale największe wrażenie wywarło na wszystkich Wilno. Jest to urokliwe, wielokulturowe miasto z wąskimi i krętymi uliczkami Starówki oraz przepięknymi barokowymi świątyniami. Zwiedzany przez nas Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu uważany jest za najpiękniejszy zabytek tego miasta. Cmentarz na Rossie, który mieliśmy okazję podziwiać, założony został w 1769 r. W cieniu dębów i brzóz znajduje się
26 tysięcy nagrobków, pomników i grobowców. Spoczywa na nim wiele postaci ze świata nauki, sztuki, polityki, uczestników powstań narodowych i konspiracji niepodległościowej. Niezapomniane wrażenie wywarła na nas Ostra Brama i kaplica Matki Bożej Miłosierdzia, stanowiąca najcenniejszy zabytek architektury Wilna i całego świata katolickiego. W kaplicy znajduje się pochodzący z początku XVII wieku obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia, który przez wiernych uważany jest za cudotwórczy. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego modliliśmy się i podziwialiśmy obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego według projektu siostry Faustyny Kowalskiej. Dzień zakończył się ogniskiem ze wspólnym śpiewem przy akompaniamencie gitary.

Kolejnego dnia zwiedziliśmy Fabrykę mebli i wyrobów drewnianych „Baldai jums”, gdzie poznaliśmy tajniki tworzenia mebli, do produkcji których wykorzystuje się najnowsze rozwiązania technologiczne i najlepsze drewno pochodzące również z Polski. Obejrzeliśmy największy na rynku litewskim zakład produkujący świece „Erga”. Byliśmy z wizytą
w zagrodzie, w której gospodyni wytwarza pyszne sery z mleka pochodzącego z jej gospodarstwa oraz w gospodarstwie rolnym, nastawionym na produkcję zboża.  Wieczorem młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, podczas których malowała na jedwabiu.

W piątek 29 sierpnia br. z żalem pożegnaliśmy Litwę. W czasie pięciodniowego pobytu odwiedziliśmy wiele niezwykłych miejsc. Mieliśmy okazję zobaczyć, a nawet dotknąć kultury mieszkańców tego kraju. Wspólne zwiedzanie, gry, zabawy, długie rozmowy sprawiły że uczestnicy warsztatów poznali się i zaprzyjaźnili.

Podobne artykuły w kategorii Międzynarodowe projekty współpracy | Projekty
Skip to content