Ogrodnicze warsztaty w Starej Złotorii

9 października 2019 | Aktywizacja i Integracja

Warsztaty ogrodnicze

W ramach działania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”, w dniu 5 października br. w Gospodarstwie edukacyjnym Sielski Dom i Ogród w Starej Złotorii zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne pn. „Planowanie roślin w ogrodzie”.

Zajęcia prowadziła właścicielka Gospodarstwa p. Anna Gawlik będąca absolwentką wydziału Ogrodniczego SGGW w Warszawie oraz wydziału Architektury Krajobrazu Uniwersytetu w Sheffield.

Sielski Dom i Ogród to obszerny około hektarowy urokliwy teren z wieloma tematycznymi ogrodami oraz plantacją lawendy i wikliny.

Warsztaty rozpoczęły się prezentacją multimedialną, przedstawiającą najpopularniejsze style ogrodowe i rośliny jakie w nich występują. Dowiedzieliśmy się o najczęstszych błędach popełnianych podczas planowania i sadzenia roślin oraz o sposobach doboru roślin do gleby i nasłonecznienia. Spacerując po Sielskim Ogrodzie podziwialiśmy plantację lawendy, ogród wiejski i znajdującą się w nim piękną kolekcją krzewów i kwiatów, ogród różany z kilkoma odmianami pnących róż rozpiętych na pergolach oraz ogród warzywny. W zagrodzie urzekły nas trawy ozdobne, które o tej porze roku wyglądają niezwykle okazale. Ich puszyste wiechy mienią się ciepłymi barwami, dodając niepowtarzalnego uroku w ogrodzie.

W trakcie warsztatów zwiedziliśmy Sielski Dom – około stuletnią wiejską chatę, której wnętrza zdobią ręcznie malowane meble, starodawny sprzęt domowy i wiele pamiątek rodzinnych właścicielki. W jednej z izb mieści się sala lekcyjna szkoły podstawowej, która przez prawie 50 lat funkcjonowała w tym budynku.

Warsztaty zakończyły się degustacją lawendowych ciasteczek oraz kiełbasek z grilla.

Podobne artykuły w kategorii Aktywizacja i Integracja
Skip to content