Warsztaty herbaciane w „Ziołowym Zakątku” w Korycinach

8 lipca 2019 | Aktywizacja i Integracja

Warsztaty herbaciane w Korycinach

W maju 2018 r. w Broku zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne z Panem dr Mirosławem Angielczykiem właścicielem firmy „Dary Natury” i Gospodarstwa Agroturystycznego „Ziołowy Zakątek” w Korycinach na Podlasiu. Kontynuacją tego spotkania było zorganizowanie w dniu 28 czerwca br. wyjazdu do Korycin. W ramach spotkania 20 mieszkańców obszaru działania LGD „ZIELONE SIOŁO” zwiedziło Firmę „Dary Natury”, Gospodarstwo „Ziołowy Zakątek” oraz wzięło udział w warsztatach herbacianych.

Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzenia firmy „Dary Natury”, która w branży zielarskiej oraz zdrowej żywności istnieje od 1990 roku. Firma zajmuje się produkcją mieszanek ziołowych, herbatek, przypraw, ziół, suszonych owoców, ekologicznych nasion na kiełki oraz 20 gatunków olei tłoczonych na zimno. Jej wyjątkowość polega na surowcach zebranych z własnych upraw oraz ze stanu naturalnego. Firma od lat współpracuje z gospodarstwami rolnymi, ekologicznymi i osobami indywidualnymi, skupując i wykorzystując plony pozyskane z upraw zielarskich i stanu naturalnego. W „Darach Natury” mieliśmy możliwość poznać sposób tłoczenia oleju na zimno oraz proces przygotowania i pakowania herbatek ziołowych i przypraw.

Spacerując po „Ziołowym Zakątku” podziwialiśmy znajdujące się w nim odrestaurowane wiejskie chaty w podlaskim stylu, zrekonstruowany XVII-wieczny drewniany kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Jagodnej, Ogród biblijny, Szałas bimbrownika, słowiański krąg kamienny oraz Domek różany. Pośród odurzających zapachów oglądaliśmy klimatyczne rosarium z ponad 150 gatunkami róż. Ale najbardziej urzekł wszystkich Podlaski Ogród Ziołowy posiadający największą w Polsce kolekcję roślin użytkowych. Na 15-hektarowej działce uprawianych jest 900 gatunków roślin przydatnych w gospodarstwie domowym. Są to rośliny jadalne, lecznicze, przyprawowe, trujące i miododajne, a także wykorzystywane w celach ochronnych i magii.

Część praktyczna warsztatów herbacianych polegała na przygotowaniu mieszanki z suszonych roślin, owoców i płatków kwiatów. W tajniki łączenia ziół wprowadził nas Pan Grzegorz Moczulski, który przybliżył właściwości roślin oraz ich zbawienne działanie na nasz organizm. Dzięki temu samodzielnie skomponowaliśmy herbatki przeciwgrypowe, oczyszczające z toksyn, nasenne, owocowe, witaminowe i wzmacniające. Po zaparzeniu pozwolą nam delektować się niepowtarzalnym smakiem i aromatem.

Na zakończenie odwiedziliśmy sklep firmowy „Dary Natury”, gdzie zaopatrzyliśmy się w produkty posiadające ekologiczny certyfikat.

Podobne artykuły w kategorii Aktywizacja i Integracja
Skip to content