Uczestniczyliśmy na Dożynkach w Gutach-Bujno i Szulborzu Wielkim

13 września 2023 | Aktualności

Pragniemy podzielić się z Wami wspaniałymi chwilami spędzonymi na tegorocznych Dożynkach Gminy Ostrów Mazowiecka oraz Gminy Szulborze Wielkie.
W dniu 2 września br. na zaproszenie Wójta Gminy Ostrów Mazowiecka mieliśmy przyjemność uczestniczyć w „Jubileuszowych Dożynkach Gminno-Parafialnych” w Gutach-Bujno. Nie zabrakło wspólnego biesiadowania, pysznych produktów lokalnych przygotowanych przez sołectwa, KGW i lokalne firmy. Niewątpliwie dużą atrakcją był koncert Zespołu Folklorystycznego „KURPIANKA” oraz akrobatyczny pokaz lotniczy. Podczas Dożynek świętowano Jubileusz 50-lecia istnienia Gminy Ostrów Mazowiecka, która powstała 1 stycznia 1973 roku z połączenia dawnych, przedwojennych Gmin Jasienica i Komorowo. Gratulujemy dostojnego Jubileuszu i wielu sukcesów.
Z kolei w dniu 3 września br. braliśmy udział w „Szulborskim Święcie Plonów – Festiwalu Tradycji Dożynkowych” w Szulborzu Wielkim. Organizatorzy przygotowali szereg wspaniałych atrakcji kultywujących prawdziwe dożynkowe dziedzictwo. Pokazy obrzędów dożynkowych, pozwoliły cofnąć się w czasie i zobaczyć jak wyglądały żniwa w przeszłości. Było „ścięcie przepiórki” – ostatniej kępy nie zżętego w trakcie żniw zboża, z której wykonywano wieniec symbolizujący szczęśliwe zakończenie pracy w danym roku, młocka za pomocą cepów oraz pokaz tradycyjnych ubiorów żniwiarzy i żniwiarek. Całość dopełniły pokazy gry na ligawkach.
Cieszymy się, że LGD „ZIELONE SIOŁO” uczestniczyło w tych wydarzeniach i swoim stoiskiem uatrakcyjniło Dożynki w Gutach-Bujno i Szulborzu Wielkim. Na stoisku promocyjnym częstowaliśmy lokalnymi produktami nagrodzonymi Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego – serami, miodami i olejem rzepakowym „Keslera”, które uczestnicy Dożynek bardzo chwalili. Zaś warsztaty malowania „Kozy Prostyńskiej” tradycyjnie miały powodzenie szczególnie u najmłodszych uczestników Dożynek.
Bogactwo kolorów, smaków, dekoracje stoisk i wspaniała atmosfera Dożynek spowodowały, że uczestniczący w nich mieszkańcy lokalnych wspólnot oraz goście byli oczarowani i zapewne na długo zapamiętają te wydarzenia

Podobne artykuły w kategorii Aktualności
Skip to content