Świąteczne warsztaty w Skansenie w Ciechanowcu

12 grudnia 2018 | Aktywizacja i Integracja

warsztaty świąteczne

W ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”, w dniu 7 grudnia br. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zorganizowaliśmy warsztaty muzealne pn. „Spotkanie z tradycją – Boże Narodzenie w skansenie”. Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum. Starszy kustosz p. Stanisław Kryński opowiadał o powstaniu skansenu i jego zbiorach. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu powstało w 1962 r. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, na terenie dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich. W Muzeum znajduje się ponad czterdzieści zabytkowych obiektów drewnianych, z okresu od XVIII do początku XX wieku.

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia mogliśmy podziwiać przygotowaną w Skansenie ekspozycję bożonarodzeniową. W chacie wiejskiego wyrobnika oglądaliśmy zaaranżowaną najuboższą wieczerzę wigilijną, w chacie chłopskiej poznaliśmy tradycyjne produkty, z których przygotowywano potrawy na postna wigilię oraz na kolejne dni Bożego Narodzenia, w dworku drobnoszlacheckim oglądaliśmy wieczerzę wigilijną z grubo wyścielonym sianem na stole, tradycyjnymi potrawami wigilijnymi i choinką udekorowaną papierowymi i słomianymi ozdobami.

Po obejrzeniu wystaw i poznaniu zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych w trakcie warsztatów wykonaliśmy tradycyjne ozdoby choinkowe ze słomy. Jak się okazało przygotowanie słomianych ozdób wymaga cierpliwości i wyobraźni. Po pierwszych niepowodzeniach przyszedł czas na sukces. Powstały piękne gwiazdy i aniołki, które niewątpliwie przyozdobią świąteczne drzewka uczestniczek spotkania.

Mamy nadzieję, że warsztaty były okazją do spotkania w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia, ale także uczestnicy posiedli praktyczne umiejętności. Na zakończenie spotkania instruktorzy prowadzący warsztaty wręczyli uczestniczkom pamiątkowe certyfikaty.

Podobne artykuły w kategorii Aktywizacja i Integracja
Skip to content