Dożynki Gminno-Parafialne w Wąsewie

18 sierpnia 2021 | Aktywizacja i Integracja

W dniu 15 sierpnia br. po raz XII na boisku gminnym w Wąsewie, odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne🌾.Przy pięknej, słonecznej pogodzie🙂 na stoisku promocyjnym LGD „ZIELONE SIOŁO” czekało wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych uczestników.Tematem przewodni na stoisku było podtrzymanie tradycji i wiedzy nt. znanej w całym regionie nadbużańskim figurki „Kozy Prostyńskiej” – pieczywa odpustowego z wielowiekową historią.

Z inicjatywy naszego Stowarzyszenia, w maju 2019 r. „Koza Prostyńska” 🐐została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Dużym zainteresowaniem na naszym stoisku cieszył się warsztat lepienia „Kozy Prostyńskiej”. Pani Marta Deniszewska z Prostyni, która za „Kozę” otrzymała Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego za najlepszy produkt roku 2008, udzielała uczestnikom cennych rad i pomagała w lepieniu. Z przygotowanego ciasta formowano kształtne figurki, które po upieczeniu, uczestnicy chętnie ze sobą zabierali. Jak się okazało, lepienie kozy to dość trudne i pracochłonne zajęcie, wymagające cierpliwości i umiejętności manualnych.

W przeprowadzonym przez nas Konkursie plastycznym pn. „Prostyńska Koza w Wąsewie” 🐐brały udział dzieci w wieku 5-10 lat. Zadaniem uczestników Konkursu było pomalowanie i ozdobienie figurki Kozy. Dzieci wykazały się pomysłowością i wyobraźnią twórczą. Spośród 18 dzieci, które przystąpiły do Konkursu w kategorii 5-7 lat laureatami zostali: I m-ce zajęła Amelia Rupińska z Zastawia, II m-ce zajął Jaś Brejnak z Przedświcia, zaś III m-ce Nikola Gałązka także z Przedświcia. W kategorii 8-10 lat zwycięzcą okazała się Aleksandra Wołyniec ze Starej Grabownicy, II m-ce przypadło Agacie Rogalskiej z Komorowa, natomiast III m-ce Ewelinie Kucińskiej z miejscowości Majdan Suski. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, które na dożynkowej scenie wręczyła Prezes Zarządu Adriana Rukat z udziałem Wójta Gminy Wąsewo Rafała Kowalczyka oraz Marty Deniszewskiej.

Ponadto odwiedzający nas goście mogli zapoznać się z naturalnymi kosmetykami polskiej firmy RB Cosmetics Naturalne i skorzystać z bezpłatnego masażu dłoni 👏wykonanego przez masażystkę p. Beatę Woźniakowską. Wiele odwiedzających, a szczególnie pań skorzystało z tej zdrowotnej i relaksującej atrakcji na naszym stoisku.

Podobne artykuły w kategorii Aktywizacja i Integracja
Skip to content